עינב רבוך

שיטת טומטיס

                                                                           

שיטת טומטיס

 

אימון אודיו – סנסורי לבעיות קשב, שיפור הריכוז ויכולות קוגנטיביות, מוטוריקה וויסות רגשי וחושי

 

 

לפני שישים שנה, רופא אף אוזן גרון בשם אלפרד טומטיס פיתח שיטה לשיקום מיומנויות הקשבה. תוכנית זו, לה הקדיש טומטיס את חייו, מורכבת ממפגשי האזנה ספציפיים. הקול שלך, או מוזיקה המשתנים בזמן אמת כדי לאמן את המוח שלך באופן טבעי כדי לשפר את היכולות המוטוריות, הרגשיות והקוגניטיביות שלך.

 

השפעה זו מתרחשת בגלל נוירופלסטיות, שהיא היכולת של המוח ליצור קשרים חדשים בעקבות גירויים מיוחדים, מתמשכים וחוזרים. אלפרד טומטיס, שנחשב לאחד מפורצי הדרך של מדעי המוח המודרניים, מצוטט כמקור ראשי להתייחסות על ידי חוקרים ומדענים רבים. השיטה שלו נמצאת כיום בשימוש בכל העולם.

 

שיטת טומטיס מציעה לילדים, נוער ומבוגרים את אחת הדרכים המתקדמות ופורצות הדרך בצורת תוכניות אימון נוירוסנסורי לשיפור תפקודים מוחיים דרך האזנה למוזיקה שעברה מודיפיקציה.

 

מגובה במחקרים רבים, שיטת טומטיס משמשת בעיקר לשיפור תפקודים מוטוריים וגם יכולות ויסות רגשי ויכולות קוגנטיביות – תודעתיות.

הטכנולוגיה הייחודית עושה מודיפיקציה למוזיקה וקול בזמן אמיתי למטרת שיפור גירוי מוחי .

 

קשב – Attention

 

קשב היא היכולת לבחור ולתחזק בתודעה אירוע או מחשבה חיצוניים. 

להיות במצב כללי של עוררות וערנות המאפשרת למערכת העצבים להיות קליטה לכל צורה של מידע שמקבלת.

בילדים או מבוגרים שחווים קשיי קשב ,אינם יכולים להתרכז במשך זמני עבודה ארוכים מספיק כדי להיעשות, גם אם היא דורשת מעט מאמץ אינטלקטואלי והיא שגרתית או מוכרת (למשל, עבודת תיקון או העתקה).

 

אופן קשב מסוים הוא היכולת להיות מסוגל לחלק את תשומת הלב בין מספר מקורות מידע או משימות. אופן הקשב הזה יקר מאוד מבחינה קוגניטיבית. כשזה נכשל, זה יכול להוות מקור לקושי ולסבל רב עבור הילד במצב בית ספרי.

 

בנוסף לפעולתה הכללית של גירוי מוחי (המכונה עוררות קליפת המוח), לשיטת Tomatis® יכולה להיות השפעה חיובית מאוד על קשב סלקטיבי. ואכן, שיטת Tomatis® מסתמכת על מערכת ה-Gating® האלקטרונית הגורמת לניגודיות קול, שהשפעתה מפתיעה את המוח כל הזמן ובאופן טבעי.

 

המטרה היא לעזור למוח לפתח מנגנוני זיהוי אוטומטי של שינויים. לאחר הטמעת מנגנונים אלו, הפרט יכול לבחור ולסנן בקלות רבה יותר מידע רלוונטי 

מסיבה זו, שיטת Tomatis® היא גישה משלימה לתמיכה בילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב עם או בלי היפראקטיביות (ADD / ADHD).

 

למידה

ללמוד זה לרכוש ידע על ידי הוראה או לימוד. בין אם אנו לומדים מחיקוי, חזרה, יצירתיות, כישלון או תגמול, המוח משלב מידע חדש על ידי שינוי וחידוד עצמו לעבודה יעילה התגובות שלנו יכולות להיות מדויקות יותר, מיידיות יותר ואינטואיטיביות יותר – עם אימון נכון, כמובן.

 

שיטת Tomatis® משתמשת בניגודי קול שנועדו להפתיע באופן טבעי את המוח ולחזק את יכולתו לזהות ולנתח שינויים. זוהי תוכנית למידה המאמנת את המוח לשים לב לאירועים חיצוניים חדשים, לשלב את האירועים הללו, ובסופו של דבר לשפר מיומנויות קוגניטיביות. מסיבות אלו, היישום של שיטת Tomatis® הוא יתרון במסגרות אקדמיות ומוצע כיום במאות בתי ספר ציבוריים ופרטיים בעולם, כתוספת לתכנית הלימודים המסורתית.

 

עבור אנשים עם קשיי למידה שאינם קשורים לאינטליגנציה, שיטת Tomatis® קובעת מסלולי פיצוי במוח שעוקפים את האתגרים הללו, ומשפרת את התפקוד במגוון דרכים. לדוגמה, במקרה של קשיי דיבור או שפה, שיטת Tomatis® מקלה על פענוח צלילים ומשפרת את שטף הדיבור, מה שיכול להוות תמיכה מצויינת לריפוי בדיבור מסורתי.

 

ויסות רגשי

שמירה על בריאות הגוף דורשת פעילות גופנית. שמירה על בריאות המוח דורשת אותו דבר. אימון המוח שומר על בריאותו בכך שהוא ממריץ ומרגיע אותנו. זהו איזון עדין שמופר בקלות כאשר רגשות חזקים צצים. כאשר הרגשות מציפים, כמו במקרה של "הלם רגשי", המוח עלול להפעיל מנגנון הגנה, שעלול לפגוע במידע שאנו מקבלים מבחינה חושית. זה עשוי להיות המקרה עבור אנשים העומדים בפני ארגון מחדש גדול של החיים, אחריות מוגברת בבית או בעבודה, לחץ חברתי או אתגרי חיים גדולים אחרים.

 

שיטת Tomatis® משתמשת באוזן הפנימית כמסלול למערכות מוח האחראיות על ויסות רגש, זיכרון ולמידה. בדרך זו, זה יכול לעזור לשפר את מצב הרוח וויסות מתח.

 

מיומנויות מוטוריות וקואורדינציה

 

האוזן היא לא רק איבר החישה החזק ביותר בגוף האדם, היא גם איבר מוביל. האוזן הפנימית מכילה מבנה שנקרא המערכת הוסטיבולרית : איבר חישה לאיזון. המערכת הוסטיבולית חשה בתנועה הקלה ביותר של הגוף ומעבירה מידע זה למוח. זה איבר מעורב מאוד בוויסות מיומנויות מוטוריות (תנועה), רוחביות (דומיננטיות בצד ימין או שמאל), טונוס שרירים ואנכיות (היציבה הזקופה שלנו).

 

עבודה על המערכת הווסטיבולרית יכולה להוביל למיומנויות מוטוריות משופרות הנדרשות למשימות כמו הליכה, ריצה, קפיצה או הקשה על הרגליים בקצב מהיר. עבודה על המערכת הווסטיבולרית יכולה גם לשפר את שיווי המשקל תוך מזעור בעיות הקשורות לאיזון כגון סחרחורת ובחילה.

 

על ידי העברת צלילים קצביים עמוקים, שיטת Tomatis® פועלת ישירות על הוסטיבולה כדי לשפר מיומנויות מוטוריות, ויסות טונוס השרירים ואנכיות. בנוסף, שיטת Tomatis® משפרת את התיאום של תנועות ימין ושמאל על ידי פעולה טבעית על הצדדיות של מערכת השמיעה שלנו.

 

קול ושפה

הקול 

היכולת לתקשר באמצעות הקול תלויה בתפיסה וניתוח מדויקים של הקול. התבטאות מילולית טובה דורשת הקשבה עצמית טובה: הקשבה לקול שלנו כדי להעריך את איכותו, עוצמתו ודיוקו.

 

צליל הקול שלנו מועבר בעיקר לאוזן על ידי רטט של עצמות הגולגולת שלנו, תהליך הנקרא הולכת עצם. לחילופין, כאשר גלי קול באוויר נכנסים לאוזנינו, זה נקרא הולכת אוויר. לאחר מכן, הצליל מנותח על ידי המוח, שמכוון תגובה עם הקול. יש חילופי מידע קבועים בין האוזניים, המוח והקול. לולאת משוב שמיעתית זו מופרעת לפעמים – בדרך כלל בגלל סיבות קוגניטיביות או רגשיות – מה שמוביל להתמוטטות בהקשבה, ובסופו של דבר גם במילוליות. התמוטטות זו יכולה להשפיע על הקצב, הטון או העוצמה של ההפקות הקוליות שלנו.

 

לולאת משוב שמיעתי נפגעת עלולה לגרום לחוסר רצון של אדם לתקשר, קושי בדיבור, חוסר שטף בדיבור, חוסר דיוק ודיוק של מילים, אובדן שליטה בעוצמה (ווליום) ואתגרים נוספים.

 

על ידי הפעלה אקטיבית של לולאת המשוב השמיעתי עם הולכת אוויר ועצם, שיטת Tomatis® משחזרת את הקישור המחבר את האוזן, המוח והקול, ובכך משחזרת את יכולת הדיבור שלנו בצורה יעילה ויעילה.

 

 

שפה        

על ידי שיפור הקשר בין האוזן, המוח והקול, שיטת Tomatis® מסייעת גם לאנשים עם כישורי שפה. בסיס חשוב ללימוד שפה הוא מודעות פונולוגית. מודעות פונולוגית היא היכולת שלנו לזהות ולתפעל את הצלילים המשמשים בשפה. צלילי השפה כוללים מערכת מורכבת של הגייה, קצב, קצב וטון. עבור חלקם, שליטה בהיבטים כאלה של השפה היא מאתגרת ולפעמים מתרחשת בקצב איטי יותר מאשר בני גילם.

 

הדרכה למודעות פונולוגית חיונית ללימוד שפה ויש דרך להפוך את התהליך הזה ליעיל יותר. על ידי אימון המוח באמצעות הולכת אוויר ועצם, שיטת Tomatis® מקדמת תפיסה מוגברת של צלילי השפה הבסיסיים, מה שמגבש את הבסיס להמשך לימוד השפה.

 

TALKSUP®                                                                                 

TalksUp® הוא מכשיר המקיף את כל הטכנולוגיה המשמשת בשיטת Tomatis®.

 

הכלי המקצועי הפשוט אך החזק הזה יתאים לצרכים שלך ויתפתח ביחס לרמת האימון שלך. TalksUp® מצויד בדור חדש, ממוזער ובעל ביצועים גבוהים במיוחד של Tomatis® Electronic Gating® המעבד מוזיקה כמו גם את קול המשתמש בזמן אמת, עם כל ההגדרות של Tomatis®.

 

עם המעבד הייחודי שלו, הפונקציות המרובות הניתנות לשדרוג, תוכנת התכנות האינטואיטיבית וההתאמה האישית TalksUp® היא הטכנולוגיה המתקדמת ביותר לגירוי שמיעתי.

 

אוזניות הולכת אוויר ועצם   

                                                             

אוזניות אלו הן ציוד מפתח לשיטת Tomatis®. האיכות האקוסטית יוצאת הדופן שלהם מייעלת את הצליל המועבר ממכשיר TalksUp®. הם מגיעים עם מתמר (ויברטור) מובנה המעביר קול על ידי הולכת עצם בחלק העליון של הראש. ניתן לתכנת שידור כפול זה של צליל בשני מועדים נפרדים עם עיכובים מיוחדים כדי לעזור למוח לנתח את המסר השמיעתי.

 

 

 

דילוג לתוכן